Rady
V této části se dozvíte praktické rady, které souvisejí s vyřízením pohřbu a dalších záležitostí s tím souvisejících. Dozvíte se zde vše, co je nezbytné vyřídit po úmrtí blízkého člověka.
Tam, kde je to možné, vyřídí naše pohřební služba formality za Vás, ale některé záležitosti musí objednatel pohřbu vyřídit osobně. Zde Vám poskytujeme několik užitečných rad.
Postup ihned po úmrtí
Při úmrtí doma je nezbytné zavolat lékaře. Lékař zesnulého prohlédne a vystaví „List o prohlídce zesnulého“, který si ponecháte u sebe. Poté zavoláte naši pohřební službu, při odvozu zesnulého
se řídíme zákonem č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví ve znění zákona 67/2006 Sb.. Našim zaměstnancům předáte „List o prohlídce zemřelého“ a naše pohřební služba jej odevzdá příslušným institucím.
Při úmrtí v nemocnici, léčebně apod. Vás toto zařízení vyrozumí samo.
Pro objednání pohřbu se dostavte do naší kanceláře na adresu:
Benkra spol. s r.o., U Pošty 4, Opava
Doklady pro vyřízení pohřbu
- občanský průkaz, rodný list a oddací list zesnulého
- občanský průkaz a rodný list objednavatele pohřbu
Doklady pro vyřízení pohřbu nemusí být při sjednání kompletní. Lze vše dodat kdykoliv později.
Šaty pro zesnulého
Pro Vašeho blízkého budeme potřebovat oděv, ve kterém bude pohřben. Pokud toto není z jakéhokoli důvodů možné, nabídneme Vám zakoupení rubáše. Oblečení převezmeme v naší kanceláři při sjednání pohřbu.
Pohřeb
Na pohřeb se dostavte 30 minut před jeho začátkem. Identifikace zesnulého je možná 15 minut před začátkem obřadu, pokud jsou splněny hygienické podmínky.
Vydání urny
Urna bude připravena k vyzvednutí za 14 dní po zpopelnění v krematoriu. Naši pracovníci Vás rádi budou informovat o dovozu urny a uložení v naší pohřební službě.
Dědické řízení
Pozůstalostní řízení provádí Obvodní (okresní) soud v místě bydliště zemřelého prostřednictvím příslušného notáře, který dědice písemně vyzve k řízení o dědictví.
Důchod
Žádost o vdovské důchody vyřizuje Okresní správa sociálního zabezpečení, Krnovská 75 – zelená budova.
Žádost o vdovský či sirotčí důchod po zemřelém, který byl pracující, sepisuje jeho zaměstnavatel. S žádostí o vdovský důchod je nutno předložit úmrtní a oddací list. Pokud jsou oba manželé důchodci, připojují se k žádosti i poslední důchodové výměry.
Nárok na volno při pohřbu
Při vyřizování pohřbu máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy:
- tři dny při úmrtí manžela, druha nebo dítěte
- dva dny při obstarávání pohřbu jinému rodinnému příslušníku, nebo osobě bydlící s těmito
Potvrzení, které předložíte zaměstnavateli, Vám vystavíme u nás.
Žádost o pohřebné
Podmínky nároku na pohřebné
1. Nárok na pohřebné má osoba, která vypravila pohřeb
- dítěti, které bylo ke dni smrti nezaopatřeným dítětem, nebo
- osobě, která byla ke dni smrti rodičem nezaopatřeného dítěte, jestliže dítě nebo osoba uvedená v písmenu b) měly trvalý pobyt (§ 3) na území České republiky
2. Splňuje-li podmínky nároku na pohřebné více osob, náleží tato dávka jen jednou, a to osobě, která uplatní nárok na dávku jako první. Nárok na pohřebné vzniká dnem pohřbení podle zvláštního právního předpisu 48a) Zákon č.256/2001 Sb. o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů).
Pohřebné vyplácí systém státní sociální podpory. Nárok na pohřebné má objednavatel pohřbu splňující výše uvedené podmínky. O pohřebné se žádá na kontaktních místech systému státní
a sociální podpory, a to dle místa trvalého bydliště objednavatele pohřbu. K žádosti je nutné předložit úmrtní list spolu s originálem faktury a pokladní stvrzenkou, které jste obdrželi při sjednání pohřbu (potřebné formuláře obdržíte v místě, kde žádáte o pohřebné).